Zajęcia ruchowe w przedszkolu. Ćwiczenia gimnastyczne PWN Wydawnictwo Szkolne


Zajęcia ruchowe w przedszkolu. Ćwiczenia gimnastyczne PWN  Wydawnictwo Szkolne 


Nauczyciel wychowania przedszkolnego przygotowując się do nowego roku sięga po różnorodne publikacje, które zainspirują go do jeszcze efektywniejszej pracy. Każdy z nas zna różne ćwiczenia gimnastyczne. Ci którzy ćwiczą lub uczą jak ćwiczyć wiedzą jak mają wyglądać etapy każdej aktywności fizycznej. Nauczyciel wie, że każde dziecko jest całkowicie wyjątkowe, jednak szuka takich ćwiczeń by całą grupę zaangażować do ruchu w takim stopniu by każde dziecko chętnie brało udział w ćwiczeniach, a jednocześnie rozruszało swoje ciało oraz miało z tego dobrą zabawę. Nauczyciel pisząc plan miesięczny umieszcza w nim zestawy zabaw/ćwiczeń porannych oraz ćwiczeń gimnastycznych. Młodemu nauczycielowi jest dość ciężko samodzielnie ułożyć na rok 40 różnych zestawów w taki sposób by każdy składał się z odpowiednich elementów, angażował wszystkie dzieci i dodatkowo wykorzystywał tylko i wyłącznie te przyrządy do ćwiczeń, które są dostępne. Najczęściej wykonuje się takie ćwiczenia, które dzieci uwielbiają, a pomija się te pozostałe. Zawsze nurtowało mnie przygotowanie do ćwiczeń gimnastycznych. Chciałam by dzieci lubiły je wykonywać, a jednocześnie wzmacniały wszystkie mięśnie. Każda grupa jest inna, więc szybkość wykonywania ćwiczeń jest rożna. To wydawało mi się, że coś trwa zbyt długo, coś zbyt krótko… Szukałam takiej publikacji, która pomoże mi odnaleźć ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości dziecka oraz będzie wyraźnie miała zaznaczone części rozgrzewki, ćwiczeń głównych i wyciszających. Taka publikacja była mi potrzebna po to by wdrożyć się w prowadzenie ćwiczeń w sposób odpowiedni, tzn. angażujący dzieci do różnorodnego ruchu, wykorzystywania przeróżnych przyrządów, wykonywania ćwiczeń grupowych, w parach, indywidualnych, itp.


W Ćwiczeniach gimnastycznych już na samym początku mamy pokazane pozycje wyjściowe do ćwiczeń. I właśnie tu, na samym początku przeglądania publikacji, można sobie zadać pytanie „Czy wprowadziłam wszystkie pozycje?”. Na dalszych stronach mamy wskazówki organizacyjne ćwiczeń. Czytając je wróciłam myślami do czasów studiów i mogę stwierdzić, że wiele pamiętam i wdrażam je w pracy z dziećmi. Jednak taka przypominajka jest potrzebna. Książka jest podzielona na dwie części: zestawy dla dzieci młodszych oraz zestawy dla dzieci starszych, więc jest idealna w pracy nauczyciela przedszkola mającego jakąkolwiek grupę wiekową. Każdy zestaw opisuje miejsce, pomoce, przygotowanie oraz trzy części (wstępną, główną i końcową) ćwiczeń. Można śmiało realizować proponowane zestawy, ale także je modyfikować dostosowując do swoich podopiecznych. Książka jest ułatwieniem w planowaniu ćwiczeń gimnastycznych przedszkolaków. Dla mnie osobiście taka pozycja jest ważna, bo mam wiele propozycji ćwiczeń w jednym miejscu, mogę się z nimi wcześniej na spokojnie zapoznać, przygotować do nich, zmodyfikować zależnie od potrzeb moich dzieci.



Ćwiczenia gimnastyczne wchodzą w skład serii pt. Biblioteka nauczyciela, w której znajdziemy takie propozycje jak Ćwiczenia poranne oraz Gry i zabawy ruchowe. Mam nadzieję, że owe publikacje także zasilą mój nauczycielski księgozbiór.

Twierdzę, że dobrze prowadzone ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu pobudzą dzieci do aktywności ruchowej, dbania o odpowiednia postawę ciała, nauczą poprawnego wykonywania ruchów, pozwolą na radość z wykonywanej aktywności, rozwiną pewność siebie wśród nieśmiałych dzieci oraz nauczą się dzielenia szczęściem z wygranej i wyciągania nauki z porażki, która nie złamie dziecka, a je zachęci do dalszych starań. W dobie rozwijającej się technologii nie możemy zapomnieć jak ważny jest ruch w życiu dziecka. Zachęcajmy dzieci do zabaw ruchowych, ćwiczeń. Wyjdzie im to na … zdrowie.


Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka 

Zapraszam na fb Z książką w sercu oraz Instagram zksiazkawsercu

Komentarze

  1. Bardzo cenna publikacja zapewne nie łatwo całą grupe dzieci zachęcic do aktywności. U nas w domu sprawdza się joga. Córka bardzo lubi przyjmować różne pozycje np lwa czy kobry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cudownie! Joga uczy jak należy się rozciągać, oddychać... Dzieci chcą ćwiczyć, ale dopiero wtedy jak je się podbuduje psychicznie, pokaże że dzięki ćwiczeniom jesteśmy sprawniejsi i udowodni, że kolejnym razem ćwiczenie będzie łatwiejsze dzięki próbom :)

      Usuń
  2. Sama mam kilka takich książek - gdy prowadziłam zajęcia psychorozwojowe, te ruchowe były idealne dla maluchów!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nauczyciel uczy się przez cały czas. Tylko tak może prowadzić inspirujące zajęcia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba się na nią skuszę, bo widzę że proponuje wiele ćwiczeń, które można swobodnie wykorzystać w rozgrzewkach nawet w liceum. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, prawda :) Warto wrócić do podstaw by je utrwalić :)

      Usuń
  5. Świetne, dzieci też powinny się ruszać i chociaż mają większe możliwości, to w obecnych czsach jakoś chyba mniej się ruszają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety to prawda, często smartphone wygrywa z graniem w piłkę. Dlatego w przedszkolu pragniemy nauczyć dzieci radości z ćwiczeń :)

      Usuń

Prześlij komentarz