Poznajemy bliski i daleki świat.


Dziś chciałabym napisać kilka słów o zestawie pomocy dydaktycznych ukrytym w zielonej teczce na gumkę (klik). Mała teczusia, a radości co niemiara. Radości właścicielki i podopiecznych.


W teczce znajdują się 32 ilustracje w formacie A4. Nie dość, że rysunki są bardzo estetyczne i miłe dla oka, to jeszcze są wykonane na grubym papierze, który jest zabezpieczony folią. (Każda nauczycielka wie ile czasu pochłania rysowanie i kolorowanie ilustracji i ich laminowanie. Szybsze jest drukowanie dostępnych materiałów w kolorze, a jednocześnie jest dużo droższe, bo strona A4 kosztuje ok. 2 zł, a później i tak trzeba je laminować) Ograniczyłam takie „zabawy” do dłuższych weekendów od kiedy rozpoczęłam prenumeratę i nie muszę robić tego każdego wieczora. W teczce znajduje się „pigułka” potrzebnych materiałów, która przyda się w każdej grupie wiekowej. Mamy tutaj 6 scenek, które porusza się w każdym roku pracy.


-Podróż pociągiem-przyda się po powrocie z wakacji, podczas przygotowań na wyjazd z rodziną, w trakcie rozmów o zawodach rodziców, wymarzonym zawodzie, w trakcie Dnia Maszynisty, itp.


-Wizyta u dentysty-pomoce zostaną wykorzystane w trakcie zajęć adaptacyjnych, związanych z higieną jamy ustnej, przed wycieczką do gabinetu stomatologicznego lub zaproszeniem stomatologa do przedszkola, w trakcie Światowego Dnia Zdrowia jamy Ustnej czy codziennemu przypomnieniu, że zęby trzeba myć.


-W ogródku-świetnie ilustruje wysiew fasoli. Każdy przedszkolak miał w grupie fasolę w słoiku z wodą oraz doniczce z ziemią. Pomoce pokazują jak fasola rośnie w gruncie. Ilustracje przydadzą się każdej wiosny przed rozpoczęciem „prac ogrodowych” dzieci, podczas omawiania wzrostu roślin, czynników potrzebnych do rozwoju roślin, itp. Dzieciaki szybko zauważają, że z fasolą jest jak z dzieckiem, jak się ją ktoś odpowiednio opiekuje to rośnie to rośnie, a jak się o niej zapomina, to ginie…


-Grzybobranie-ilustracje doskonałe na jesień ale i późne lato. Przedstawiają dary lasu, pomagają w wyjaśnieniu kto może zbierać grzyby, jak należy to robić, które grzyby można zbierać, a których trzeba unikać, dlaczego trujących grzybów nie można niszczyć, jaki posiłek można przygotować z jadalnych grzybów.


-Wybór ubioru adekwatnego do pogody-pomoce pokazują, że nieprzemyślany upór może się nieprzyjemnie skończyć, podkreślają, że należy słuchać bardziej doświadczone osoby i przygotować się na każdą ewentualność. Ilustracje przydadzą się podczas zajęć o elementach garderoby, czynnościach chroniących zdrowie, zrozumieniu pojęciu choroby, docenieniu bliskich, zmianach pogody, a także Dnia Parasola, itp.


-Zachowania wobec zwierząt-większość dzieci pragnie mieć zwierzątko, dość często chcenie się kończy, gdy pojawiają się obowiązki związane z życiem pupila. Pomoce pokazują co można robić, a czego nie wolno wykonywać z psem, królikiem czy kotem.


W skład teczki wchodzi mała niepozorna książeczka, która ma w sobie wiele propozycji zabaw, ćwiczeń, a także opowiadań pasujących do ilustracji, przez co jest interesującym dopełnieniem pomocy. Są tu m.in. takie zabawy jak: Wagony, Konduktor, Szorujemy zęby, Ubieramy lalki.


Dzieci uwielbiają układanie i opowiadanie historyjek obrazkowych. Dzięki temu przełamują nieśmiałość, wypowiadają się zdaniami, rozwijają spostrzegawczość, pozbywają się tremy podczas wystąpień przed grupą, cieszą się, że ułożyły i opowiedziały historyjkę, wzbogacają słownictwo, poczucie estetyki… Same plusy. Tyle pozytywów w małej zielonej teczce. Wiem, że nie raz będę z niej korzystać i sprawiać dzięki niej radość moim przedszkolakom.

Teczka ułatwi pracę każdemu nauczycielowi, a także przyda się w domu rodzinnym. Zestaw jest przyjemnym i efektywnym urozmaiceniem zajęć. Polecam.

PS. W trakcie przygotowań jest część druga w skład której wejdą takie tematy jak: Recykling, Na poczcie, W kopalni soli, Deszcz, Pojawienie się rodzeństwa, W szpitalu. To także są tematy, które pojawiają się w każdym roku przedszkolnym.

Pozdrawiam serdecznie.
Agnieszka 
Zapraszam na fb Z książka w sercu oraz Instagram zksiazkawsercu




Komentarze