Zanim wkroczy specjalista… Jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach. Przewodnik dla nauczycieli i rodziców. Agnieszka Wentrych


Zanim wkroczy specjalista… Jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach. Przewodnik dla nauczycieli i rodziców. Agnieszka Wentrych


Książka z tych, w których znajdziemy wskazówki dla nauczycieli i rodziców dzieci przedszkolnych.

Nie jestem ani specjalistą, ani nauczycielem z dużym doświadczeniem, więc chętnie wczytuję się w publikacje, które pozwolą mi lepiej zrozumieć świat przedszkolny. Świat oglądany oczami nauczyciela, dziecka i rodzica.

Zagadnienia poruszane w książce są podzielone na trzy kategorie:
-dzieci i ich emocje,
-dzieci w relacjach,
-dzieci w rodzinie,
dzięki czemu można spojrzeć na przedszkolaka z wielu punktów odniesienia.


Każdy rozdział dotyczy innego problemu. Mamy tutaj poruszone następujące kwestie: istotę adaptacji przedszkolnej dziecka, problemy z jedzeniem, uzależnienie od urządzeń multimedialnych, rozwój psychoseksualny, mutyzm wybiórczy, izolację dziecka, agresję, problem z dyscypliną, moralność, reagowanie na porażkę, rozstanie, śmierć, euroemigrację rodzica, przemoc oraz komunikację z rodzicami.


W każdym rozdziale mamy przedstawiony problem, jego diagnozę, objawy. A co ważniejsze wskazówki dla nauczyciela i rodziców, które są tak przedstawione, że kierują ich do współpracy w celu wspólnego zadbania o dziecko. Nie ma tak, że każdy sobie rzepkę skrobie. Jest pokazana rola współpracy, dzięki której problem zostanie szybciej zażegnany. W części rozdziałów są zamieszczone scenariusze, z których nauczyciel może korzystać podczas pracy z dziećmi, a nawet powinien, jeśli dany problem występuje. Do większości zagadnień są dołączone bajki edukacyjne, które można wpleść w tok pracy nauczyciela w przedszkolu. Zadziwiło mnie to, że owe bajki, mimo iż krótkie dobitnie pokazują dany problem i jego rozwiązanie. Dziecko, którego dotyczy trudność, słuchając takiej bajki na pewno odszuka siebie w treści, a tym samym poczuje, że jest dla niego możliwość pomocy, pomocy której śmiało może szukać u swojej pani. Taka bajka może pokazać dziecku, że pani się domyśla co się z nim dzieje, a więc się nim interesuje i chce mu pomóc, co wiąże się ze zwiększeniem zaufania dziecka i chęci podzielenia się troską z nauczycielką. W książce są przestawione sytuacje kiedy trzeba zgłosić się o pomoc do specjalisty w danej dziedzinie, są podane materiały źródłowe, gdzie można znaleźć więcej informacji na nurtujący nas temat. Podoba mi się także to, że są tutaj opisane zachowania dzieci w rożnym wieku, co pokazuje nam jak trudno jest uchwycić problem i działać tak by nie zaszkodzić. Jednak największą szkodą jest bierność. Warto się dokształcać by rozwijać umiejętność obserwacji, komunikacji z dzieckiem i rodzicami. Wielkim atutem książki są propozycje pytań, które możemy zadać rodzicom w taki sposób by nie poczuli się zaatakowani, lecz zobaczyli, że ktoś wyciąga do nich pomocną dłoń, wysłucha, pomoże zrozumieć problem i wesprze w jego rozwiązaniu.


Czytałam książkę już kilka razy i za każdym razem odkrywam ją na nowo. Pragnę tak rozmawiać z ludźmi by wiedzieli, że chcę pomóc, a nie wymądrzam się lub atakuję.

Pozycja idealna do samooceny swojego postępowania, zmienienia się na lepsze.

Polecam.

Pozdrawiam serdecznie.
Agnieszka 
Zapraszam na fb Z książką w sercu oraz Instagram zksiazkawsercu


Komentarze

  1. Jeśli czyta się książkę kilka razy i wciąż odkrywa się coś nowego oznacza to, że książka jest bardzo dobra :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie za kilka lat inaczej na nią spojrzę, gdy będę mamą-nauczycielką :)

      Usuń
  2. Ciekawa książka, potrzebna bardzo rodzicom...A i recenazja bardzo dobra....

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak, jeśli chodzi o wychowanie to stale trzeba się dokształcać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każde dziecko jest wyjątkowe, wiec warto poznać przeróżne metody, punkty widzenia, by znaleźć coś godnego co pomoże w wychowaniu dziecka.

      Usuń

Prześlij komentarz