Nauka poprzez zabawę. Przykłady zabaw z wodą. LITERY

Chciałabym dziś przedstawić Wam moje propozycje zabaw z dziećmi dotyczące poznawania liter. Wykorzystywałam je w pracy z przedszkolakami, ale równie dobrze można je wykonać
 w domu z własnymi dziećmi. 

Woda + litery = świetne połączenie nauki z zabawą.


1. Jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, czyli balony wodne i rzut do celu, ale nie byle czym tylko balonami wypełnionymi wodą! Ale jest haczyk! Trzeba wybrać balon z odpowiednią literą, która jest na nim napisana (ta którą poznajemy)

2. Pisanie liter balonami z wodą. Wystarczy wielki brystol, farby, balony wypełnione wodą i fantastyczna zabawa gotowa. Piszemy po brystolu maczanymi w farbie. 

3. Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka cierpliwości. Do zabawy jest potrzebne kilka szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik (na szklance piszemy literę, którą rozpoczyna się nazwa koloru barwnika). Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Patrzymy jak woda wędruje, zwracamy uwagę na  to jakie litery woda odwiedza w pierwszej kolejności, a które litery są następne.

4. Do zabawy potrzebujemy kilku szklanek z wodą, pipety, wydrukowane kontury liter oraz barwniki. Wodę w szklankach barwimy barwnikami spożywczymi. Przy okazji można wprowadzić elementy nauki kolorów, mieszania barw. Dajemy dziecku pipetę. Dziecko nabiera dowolne kolory i stara się wykropić (pokolorować) literę. To zadanie uczy precyzji, cierpliwości, trenuje małe rączki. Wkropienie barwnych kropli wymaga od dziecka skupienia uwagi i zapamiętania kształtu poznawanej litery. A mieszanie ze sobą kropli pozwala dziecku zaobserwować jak zmieniają barwę.

5. Do szklanek z wodą dodajemy farby. Pipetą nabieramy mieszankę i wyciskamy krople na kontur litery, następnie staramy się rozdmuchać słomką ciecz w konturze.

6. Szukanie złota to fantastyczna zabawa dla grupy dzieci. Do kuwety sypiemy piasek i zalewamy go wodą. Następnie wrzucamy do środka plastikowe litery i gotowe! Kto zbierze sitkiem najwięcej liter wygrywa. Następnie układamy z liter wyrazy. 

7. Wspólne wykonywanie statków z recyklingu jest wielką frajdą. Na żaglach należy wypisać litery. Ustawiamy statki parami i robimy wyścigi dmuchając w statki. Następnie kładziemy na statki różne przedmioty-klocki, kamyki, szyszki, nakrętki i sprawdzamy który statek szybciej zatonie.

8. Gniotek z żelatyny z literami. Przezroczysty balon wypełniamy cekinami w kształcie liter, wlewamy rzadką żelatynę do środka i zawiązujemy. Gnieciemy i rozpoznajemy litery :)

9. Zabawy z lodem są idealne na każdą porę roku. Do foremek na lód wrzucamy literki i zalewamy wodą. Mrozimy. Następnie bryłkę wrzucamy na tackę i psikamy wodą. Lód można zabarwić barwnikiem by było trudniej odgadnąć jaka jest ukryta litera.

10. Na dno plastikowego pudełka przyklejamy wyraz/literę, zalewamy wodą z ciemnym barwnikiem. Dajemy dzieciom gąbki i drugie, puste pudełko. Ich zadaniem jest wysączenie wody z pierwszego do drugiego pudełka i poznanie wyrazu/litery.

11. Para wodna (pomoc nauczyciela). Rodzic zagotowuje wodę i zaparowuje okna. Dzieci piszą na oknach wskazaną literę.

12. Rekin. Przecinamy plastikową butelkę 1, 5 litra na pół ale w taki sposób by krawędzie tworzyły zęby. Doklejamy rekinowi oczy. Na zębach piszemy mazakiem litery. Dzieci szczoteczkami do zębów maczanymi w wodzie mają zmyć litery o które prosi nauczyciel.

13. Zalaminowane litery/wyrazy kładziemy na dno pudełka, zasypujemy je kostkami lodu. Zadaniem dzieci jest wyjęcie kostek na pomocą pęset.

14. Do papierowych liter przyklejamy spinacze. Litery łowimy na wędkę z magnesem. Zadaniem może być najszybsze złowienie danej litery, ułożenie słowa, imienia. (zabawa bez wody ale z wodnym motywem)

15. Rybki. Dziecko bierze tyle papierowych rybek ile ma liter w imieniu. Przykleja je na kartkę, na ryby nakleja kolejno litery. Rybki w których jest samogłoska koloruje na czerwono, a w których spółgłoska na niebiesko, tło wykonuje w dowolny sposób. (zabawa bez wody ale z wodnym motywem)

Polecam

Agnieszka

Zapraszam na fb Z książką w sercu oraz Instagram zksiazkawsercu

Komentarze